Jag har köpt ett 1-wire kit från m.nu som jag kör på jobbet utan problem. Ville ha ett system hemma också, men budgeten var begränsad så jag byggde en egen seriell adapter enligt madmodders och fixade lite lösa sensorer som jag lödde fast direkt på korta telefon-sladdar med RJ11-kontakt i ena änden.
Alla sensorer funkar fint när dom är direkt anslutna till adaptern mot datorn, men när jag försöker koppla in flera samtidigt med en y-splitter jag tog hem från jobbet är det stendött. Har öppnat splittern och uttagen ser ut att vara "raka" och paralellkopplade.
Någon som har ett förslag på hur jag löser detta, och vad som kan vara fel?
Serieadaptern i sig är ganska känslig och funkar bara med en begränsad mängd sensorer samt kräver at nätet är helt rätt uppsatt. Y splitters är inte att föredra med en hemmagjort serieadapter. Köp en USB adapter istället.
Men, det kan givetvis vara felkopplat i Y adapter med. Mät upp den så att det verkligen är rätt.
Men jag rekomenderar en riktig USB adapter. Det gör grymt skillnad på nätet.