Saknar du något på temperatur.nu? Har du hittat en ny vädersida som du tycker bör finnas med på temperatur.nu? Förstår du inte hur en viss funktion fungerar?
Kategoriregler
Vill du visa bilder i ditt inlägg? Använd funktionen "Ladda upp bilaga" nedanför textrutan!
Nu har jag på allvar börjat att ta tag i en kartfunktion! Googles API mot Google Maps har blivit avsevärt mycket enklare sedan jag sist pillade med det!
I princip är funktionen klar, jag har dock inte skrivit koden som hämtar data från databasen än, men det är en mycket enkel sak.
Något som inte är fullt lika enkelt är att på något smart sätt bestäma/definiera/räkna ut vilka stationer som skall synas på vilken zoomnivå... Jag har ett par idéer som skall testas.
Hmm, om du delar upp landet i grova rutor beroende på zoom nivå och plockar fram de som ligger närmast medel-värdet för "rutan", nää, blev inge bra.
Klurigt faktiskt.
En annan variant skulle ju att använda sig av Gpolygon's och färg-markera stationerna med hjälp av dem, då är det inte lika plottrigt om alla visas vid alla zoom-lägen.
Om man tittar på http://www.wunderground.com/wundermap/? ... fd=0&pix=0
som jämförelse till det du vill skapa här så är det lite slumpmässigt (?) vilka stationer som visar där det är lite trångt. Dra i karten en liten bit så ändras det.
Färgkodningen tycker jag är bra däremot, lättare att läsa i en boll än direkt mot kartan som bakgrund.
Ah, som en enfärgad boll per mät-punkt?
Tänkte ett tag att du menade att sverige skulle symboliseras av en boll och färgade ytor mappas på den, och *det* fick jag inte ihop.
Läsbarheten på de nuvarande ikonerna är inte helt opimal, det var de jag hade liggandes... Det är en mycket enkel sak att byta ut dessa i ett senare skede.
Gällande vilka stationer som visas tänker jag så här:
Ett antal stationer sätt som prio 1 och kommer att visas i alla zoomnivåer. För varje ytterliggare zoom-nivå räknar jag sedan ut hur nära varje ytterligare station som skall visas får ligga. Rent programmeringsmässigt bör det inte vara några större konstigheter. Dock är det svårt att på varje given zoomnivå kunna veta om det finns fler stationer i närheten.
Testa att refresha, din browser måste ha cachat något. För nu läggs det till fler och fler stationer för varje zoomnivå. Tidigare så visades alla 276 stationerna på alla zoomnivåerna.
Hmm, jo det är nog typ 65 som visas nu, men det ser i stort sett lika "grötigt" ut i södra sverige.
I norra sverige är det väl i stort sett bara de två stationerna i Kiruna som borde minskas till en.
I södra sverige borde det nog vara ungefär hälften, eller iallafall en tredjedel mindre för att bli ordentligt tydligt.
Sen är väl frågan om det skulle gå att göra själva texten något tydligare, den gula texten är lite svårläst på vissa partier med fält eller vad det nu kan vara.
Outlines går väl inte att göra, men kanske röda eller något annat som inte finns "naturligt" i sverige?