Jag hade en fungerande Home Assistant med Tellstick duo. Tyvärr krashade den raspberrypi-burken, och jag har skaffat en ny raspberry 4, nyinstallerad. Märker då att det inte går att få tellsticken att fungera.
Vad finns det för alternativ till Tellsticken? Jag vill absolut INTE köra någon konfiguration via nån molntjänst hos Telldus. Jag styr enbart lampor o har lite termometrar. Allt på 433MHz
Den exefil, som ska köras under mono "RFXflash.exe"
I deras manual står det att man ska ladda ett bibliotek libmono-microsoft-visualbasic8.0-cil alltså nån Visual Basicmodul, men ver 8.0 är från 2005, och det enda paket som finns nu är libmono-microsoft-visualbasic10.0-cil Och där nånstans kraschar RFXflash.exe
OK
Att program kraschar med mono kan bero på både det ena och det andra.
Som sagt "nedan" så har jag alltid kört "konfigurering" på en Windows dator
Prova kapitel 5 och 6 i http://www.rfxcom.com/WebRoot/StoreNL2/ ... _Guide.pdf
Sedan tror jag inte att du behöver köra RFXflash.exe utan det borde fungera med det som finns på enheten?
Att köra konfigurering på en windowsdator blir i mitt fall ett ”nono”. Jag har inte ägt en windowsdator sedan nånstans i början av 2000-talet. Och att skaffa en windowsdator för enbart detta blir ju lite larvigt. Men jag måste ju köra någon form av programvara. Att bara ansluta enheten ger ju bara en anslutning mot en port, i mitt fall /dev/ttyUSB0. Home Assistant måste ju ha något att prata med.
gflygt skrev: 15 feb 2022, 20:39
Att köra konfigurering på en windowsdator blir i mitt fall ett ”nono”. Jag har inte ägt en windowsdator sedan nånstans i början av 2000-talet.
Det skall du ha all heder för!!
gflygt skrev: 15 feb 2022, 20:39
Men jag måste ju köra någon form av programvara. Att bara ansluta enheten ger ju bara en anslutning mot en port, i mitt fall /dev/ttyUSB0. Home Assistant måste ju ha något att prata med.
Nu händer det saker. Jag gjorde en restart på Home Assistant och då hittar den min RFX-modul. Nu ska jag bara försöka förstå hur jag ska hitta lamporna.