Sida 1 av 1

ewp.se

Postat: 07 maj 2010, 23:18
av CirruZZ
Såg precis att data från temperatur.nu finns på ewp.se. EWP är en sida som bland annat prognostiserar åska och där man kan rapportera åska och andra väderfenomen.

Re: ewp.se

Postat: 13 aug 2010, 17:17
av elf98
Är det någon som använder ewp.se?

De uppger att de har 500000 besökare per år, vilket låter orimligt mycket...

Den data som de visar snor de dessutom olovligen då de inte följer de villkor som gäller. De har inte enda länk till temperatur.nu trots att de visar >20 temperaturer. Illa.

Har skickat ett gäng mail utan att de brytt sig.

Re: ewp.se

Postat: 13 aug 2010, 18:28
av CirruZZ
Ja jag använder dom titt som tätt...tycker det är rätt intressant med åska.

Illa att inte dom inte ens svarar...

Re: ewp.se

Postat: 13 aug 2010, 18:51
av foods
Gissningsvis är det samma webbserver som hämtar data från temperatur.nu:s webbplats. Du kan väl lägga in ett filter mot den ip-adressen i din brandvägg/router eller liknande? Då blir det kanske så pass besvärligt för dem att fixa det att de låter det vara.

Eftersom de inte svarar alltså.

Re: ewp.se

Postat: 13 aug 2010, 19:01
av elf98
Tyvärr sker det inte några hämtningar från det ipnummret, annars brukar det vara en kul lösning att ge skräpdata eller någon informativ text i stället för temperaturer.

Re: ewp.se

Postat: 13 aug 2010, 22:51
av bruka
Jag känner han som har webhotellet som sidan ligger på, har mailat honom om han vet något men inte fått svar ännu.

Re: ewp.se

Postat: 14 aug 2010, 09:22
av elf98
De ville inte följa villkoren och länka till www.temperatur.nu, så de plockade bort länkarna i stället.

Re: ewp.se

Postat: 14 aug 2010, 11:54
av CirruZZ
:( ja ja det finns ju olika sätt att lösa problem på...hur svårt kan det vara...

Re: ewp.se

Postat: 14 aug 2010, 13:41
av Dowser
Tja, det verkar ju mer vara en fråga om vilja än kunna, så då kan det vara grymt svårt. :)