Sida 1 av 1

Bläddra grafer bakåt i tiden

Postat: 27 aug 2010, 13:45
av elf98
Ibland har jag saknat en funktion där man enkelt kan stega grafer bakåt i tiden.

Nu finns det fördefinierade grafer för 1dygn, 1vecka, 1månad etc etc. Det finns även möjlighet att själv skapa grafer i valfritt tidsintervall.

En ny funktion som ligger på planeringsstadiet är små pilknappar i anslutning till graferna där man enkelt kan stega bakåt (och framåt) för att ändra för vilken period grafen skall visas utan att ändra över hur stort tidspann grafen sträcker sig.

Dessa knappar kommer därmed att göra det möjligt att stega båkåt dygn för dygn/vecka för vecka/månad för månad.

Planen är att de nya graferna skall laddas med hjälp av AJAX-funktioner för att inte belasta servern i onödan - denna funktion kommer att bli resurskrävande i sig då en av de tyngsta uppgifterna på servern är att generera grafer.

Re: Bläddra grafer bakåt i tiden

Postat: 27 aug 2010, 22:01
av daromer
Intressant. Är det något egenkodat eller nåt du hittat? Är själv sugen på det. Har just nu gjort så att sidan laddas om och då även triggar rrdtool i bakgrunden för att rita om.

Så letar efter bättre lösningar.

Re: Bläddra grafer bakåt i tiden

Postat: 29 aug 2010, 14:11
av elf98
Jag har varken hittat eller kodat än.

Då jag skrivit ett ganska flexibelt API (http://wiki.temperatur.nu/index.php/API) tror jag inte att det kommer att bli särskilt svårt att utöka detta api så man kan hämta grafer för specifika perioder bakåt i tiden.

När APIet är utökat krävs det inte särskilt mycket java/AJAX för att få det att fungera. Det som bli komplexet är att få cachning av dessa grafer att fungera smidigt.

Re: Bläddra grafer bakåt i tiden

Postat: 31 aug 2010, 22:52
av elf98
Apiet är utökat och bläddringsfunktionen implementerad.

Skall försöka ta mig tid att dokumentera API-förändringen i morgon.