Sida 1 av 2

OWFS kraschar

Postat: 18 dec 2011, 13:30
av hakelm
Jag har flera system med DS1820 och OWFS. Av och till händer det på flera av systemen att mapparna för givarna försvinner. Varför detta händer vet jag inte. Kanske någon störning men givarmapparna kommer inte tillbaks av sig själva.
Om så sker låter jag ett litet skript:
pkill owfs; /opt/owfs/bin/owfs -u --allow_other /ow
köras. Detta känns inte särskilt elegant. Finns det ngt bättre sätt?
Håkan

Re: OWFS kraschar

Postat: 18 dec 2011, 16:41
av daromer
Vad för dator kör du det hela på?

VIssa embedded och laptops ger en för instabil +5v ut på porten och då tappar systemet kontakten med USB.stickan alternativt försvinner vissa givare. Detta även när man kör spänningsinjektor.

jag spenderade flera dar på detta och lösningen är då att skaffa en riktig aktiv usb.hub. Efter jag gjorde detta så har jag fått 100%ig stabil lina. Så kolla i loggarna. Vilket fel får du? Samt proba med en aktiv usb-hub.
Detta har jag fått göra på 3 ställen där jag instalerat owfs. 1 laptop och 2 embedded system. De servrarna som är modell vaniga har inte behövs göra detta på.

Re: OWFS kraschar

Postat: 19 dec 2011, 01:04
av Niklas
Jag hade massor med problem när jag började med 1-wire. Min lösning var att ha en PASSIV hub så funkade det bra. ;-)
Sen jag bytte moderkort i servern så behöver jag ingen hubb alls.

Re: OWFS kraschar

Postat: 19 dec 2011, 23:24
av KungenAvPeking
Har just löst mitt problem på samma sätt!

Datorn totallåste sig när jag körde Tellstick och OWFS tillsammans, strulade länge och väl med att felsöka telldus-core, eftersom det funkat innan, med förra versionen av telldus-core och samma version av OWFS...
Till slut, när jag såg denna tråden, kom jag fram till att testa med en aktiv hub och allt funkade.

Det intressanta var att jag skulle flytta tillbaka hubben till datorn jag lånat den ifrån och drog ur strömmen...
Det fortsatte att fungera, även utan strömmen!

Min gissning är att det sitter någon kondensator eller att det i alla fall sitter något i hubben, som jämnar ut strömspikarna så pass, att datorn inte kraschar när OWFS läser av nätet (eller tellsticken sänder kommandon, vet inte vilken av dom som kraschade systemet).

Så fram med en hub och testa, kan ju inte skada! ;)

Re: OWFS kraschar

Postat: 19 dec 2011, 23:48
av daromer
Som sagt stabil strömkälla är A och O. Aktiv USB-hub och liknande kan lösa många sådanna problem. Och framfr allt på Laptops och embedded där det i regel verkar vara sämre utspänning.

Re: OWFS kraschar

Postat: 21 dec 2011, 10:20
av Quart
Det har börjar hända mig med, detta efter att jag bytte ifrån en tunnklient till en strömsnålare variant.
Kör nu på en HP T5000. Drar c:a 7-10Watt.
Men det är ju meningslöst om det inte funkar.
Vilken hubb rekommenderas ?

Re: OWFS kraschar

Postat: 21 dec 2011, 13:03
av daromer
Jag köpte en helt vanlig aktiv usb-hub från mediamarkt. Det räcker istort sett med vilken som så länge det är en ritkig aktiv-usb-hub.

Sedan kan det givetvis hjälpa med en 1wire hub också men det var billigare med en usb-hub och det gjorde nytta hemma. Inte ett fel på 2 månader. Innan dess hade jag fel varannan minut och var 3e timme dog nätet helt så man fick dra ur stickan och sätta i den igen alterntativt tvinga udev att ladda om grejerna.

Re: OWFS kraschar

Postat: 21 dec 2011, 13:07
av Quart
daromer skrev:Jag köpte en helt vanlig aktiv usb-hub från mediamarkt. Det räcker istort sett med vilken som så länge det är en ritkig aktiv-usb-hub.

Sedan kan det givetvis hjälpa med en 1wire hub också men det var billigare med en usb-hub och det gjorde nytta hemma. Inte ett fel på 2 månader. Innan dess hade jag fel varannan minut och var 3e timme dog nätet helt så man fick dra ur stickan och sätta i den igen alterntativt tvinga udev att ladda om grejerna.
Jaja, smart. Det var jag som funderade på en 1-wire hub :oops:

Re: OWFS kraschar

Postat: 21 dec 2011, 13:41
av daromer
Jag googlade mycke och länge och kunde hitta samma fenomen på andra USB anslutna grejer när spänningen inte var tillräkligt stabil. Med en vanlig mätare så är det knappt möjligt att ens mäta skillnaden. Med ett Oscilloskop kan man nog se vad som sker.

Den embedded jag kör med hemma beter sig likadant på alla. Har 4 st och alla 4 kräver extern strömmatning för att funka bra. Har en kina hub som jag testade med också men den avhjälpte inte felet helt även om det blev bättre.

Tyvär så har jag ingen riktig studie eller underlag på vad som faktiskt är fel utan detta är mer antaganden och vad jag har fått för resultat samt vad google har berättat :) Dvs jag saknar riktig fakta :D

Re: OWFS kraschar

Postat: 21 dec 2011, 22:15
av Quart
Hade ingen hubb på jobbet eller hemma.
Får försöka fixa det imorgon.
Tänkte göra ett cronjob som startar om maskinen varannan timme, men är helt newbie,
Fattar inte hur jag skall sätta * * nånstans.
antar att kommandot reboot now borde räcka.
Tacksam för snabbt svar så jag slipper sätta klockan på varannan timma inatt

Re: OWFS kraschar

Postat: 21 dec 2011, 22:58
av jed
Lite beroende på vilken cron du har... Det här fungerar för mig:
17 */2 * * * init 6


Kör init 6 (dvs reboot) 17 minuter över varannan timme betyder det.. Jag kör init 6 på linux för att starta om en server.

Re: OWFS kraschar

Postat: 21 dec 2011, 23:02
av Quart
jag kör ubuntu 10.04.3 server
La in ditt tips i crontab och den klagade inte, skall se vad som händer nu 22.17 :)

Edit 22:18: Det funkade ! Tackar nu kan jag sova lugnt

Re: OWFS kraschar

Postat: 22 dec 2011, 07:38
av jed
Bra att det funkade för dig! :)

Re: OWFS kraschar

Postat: 22 dec 2011, 11:06
av Quart
jed skrev:Bra att det funkade för dig! :)
Tyvärr funkade det bara en gång och OWFS dog 30 minuter senare........

Re: OWFS kraschar

Postat: 22 dec 2011, 13:26
av KungenAvPeking
@Quart:

Kan tala om att jag kör på den tunna klienten jag köpte av dig (HP T5500).
Funkade bra med Windows Fundamentals och 1wire + Tellstick (Dock segt)
Körde Ubuntu med 1wire + Tellstick (gammla versionen av SwitchKing var dock ostabil)

Kör nu Ubuntu med 1wire + Senaste Tellstick och beta på SwitchKing.
Helt plötsligen började det strula (Telldus-core jobbar tydligen mer mot stickan än innan)
Lösningen blev en PASSIV USB-hub, dvs en enkel 4-portars USB-hub, utan strömmatning.
Tydligen stabiliserar den spänningen så pass mycket att det blir stabilt.
Kan ju säga att systemet nu är stabilt, kört i flera dygn, utan omstarter, utan minsta lilla problem! ;)

Varför en passiv? Billigare!
Kommer undan med en hub för 149:-, istf en för 249:- (Givetvis kan jag bara tala för min egen installation, ingen garanti för att det funkar för dig, eller om man sätter i mer än 1 Tellstick och 1 DS9490)
( http://www.kjell.com/sortiment/dator-kr ... ubb-p68169 )