Sida 1 av 1
Fibaro Wallplug
Postat: 26 jun 2013, 11:07
av Hoffan
Ingen leveransdatum på Fibaros wall plugännu??
Å är detta nått som kan tänkas komma in
http://www.fibaro.com/en/the-fibaro-sys ... controller
Re: Fibaro Wallplug
Postat: 27 jun 2013, 22:25
av elf98
Vi ska få in en mindre sändning (~100st) wall pluggs i morgon eller på måndag. Den täcker förhandsbeställningar och det blir några över i nuläget. Om ca 2 veckor får vi in ytterligare Wall Pluggs.
RGB-controllern beräknas komma i mitten av juli.
Re: Fibaro Wallplug
Postat: 27 jun 2013, 22:31
av Hoffan
Såg du mitt mail??
Re: Fibaro Wallplug
Postat: 27 jun 2013, 22:54
av elf98
Såg du mitt svar?

Re: Fibaro Wallplug
Postat: 27 jun 2013, 23:03
av Hoffan
Skrattar..
Ja nu har jag sett

Re: Fibaro Wallplug
Postat: 01 jul 2013, 19:44
av Hoffan
Nyfiken på om det kom några

Re: Fibaro Wallplug
Postat: 01 jul 2013, 20:57
av elf98
Japp, de räckte dock bara till förhandsbeställningarna... Nästa leverans kommer preliminärt om 1-2 veckor. Den leveransen ska vara större.
Re: Fibaro Wallplug
Postat: 01 jul 2013, 21:22
av Hoffan
Trevligt. Då hoppas jag på RGB modulen samtidigt.

Re: Fibaro Wallplug
Postat: 04 jul 2013, 13:08
av xayide
ja en rgb och ett par wallplugs till blir det. Har kommit på att jag inte vill sätta i inbyggnadsswitchar för just fönsterlampor i ungarnas rum och andra ställen då de inte kan manövreras utan att koppla på en extra z-wave brytare eller en z-wave fjärr för att styra dem utan dator. Men wall plug har ju inbyggd på enheten som man lätt kan trycka på. Nu styrs ju alla fönsterlampor med script men OM man skulle vilja styra dem manuellt går det utan krångel.
Däremot taklampor som redan har väggbrytare är ju optimalt att sätta en inbyggnadsmodul med koppling till knappen.
Undrar bara vilken typ av LED-slinga som rgb-kontrollern fungerar med. Tittade på den jag har och den hade faktiskt 4 stift för styrning så antar att det kan vara den varianten. Men verkar inte som om fibaro släppt manualen till rgbw ännu.