Everspring dimmersocket problem

Diskussioner runt Mottagare och Dimrar.
Exempel på mottagare: https://www.m.nu/z-wave/rela-z-wave
Exempel på dimrar: https://www.m.nu/z-wave/dimmer
JAD
Inlägg: 2
Blev medlem: 12 aug 2016, 20:32
Ort: Lund

Everspring dimmersocket problem

Inlägg av JAD »

Halloj
Till min och min frus sänglampor har jag satt en varsin Everspring dimmersocket så att man kan dimma ner ordentligt när man tex kör läsplatta eller tv i sängen :) Men det funkar inte riktigt bra eftersom signalen som min controller, Zipabox, skickar då och då "plockas upp" av båda pluggarna.
Ex. Om båda lamporna är släckta och jag väljer att dimma upp min sänglampa till tex 50% så händer det ganska ofta men inte alltid, att min sänglampa blinkar till.
Frågan är om det är Zipaboxen som på något sätt skickar fel information eller om det helt enkelt är så att pluggarna plockar upp fel information.
Är det någon som har stött på detta problem tidigare?

Jag har även Nodon remotes som jag skrivit regler till i controllern för att styra lamporna och när man använder dom så är det samma problem, det verkar dessutom vara mer frekvent då.

MVH
Johan