Sida 1 av 1
Associera Nodon Wall switch med Qubino Relay 1 (Vera plus)
Postat: 11 jan 2017, 15:05
av fotoclaes
Jag försöker reda ut det här med grupper och associeringar av enheter men får inte till det (i Vera Plus)
Vad jag gjort:
Satt parameter 1 & 2 till 2 - duo mode.
Lagt till nodon i grupp 6
I group set kryssat i qubinon. Får värdet 44 tillbaka.
Men sedan, hur kopplar jag brytaren med knapp 2/4? Kan inte hitta några fler paramterar att sätta.
Re: Associera Nodon Wall switch med Qubino Relay 1 (Vera plu
Postat: 11 jan 2017, 19:27
av dargosch
Hej,
Du ska sätta associationen i sändaren, inte i mottagaren. Det är alltså reläet som ska ligga i en grupp i din nodon, inte tvärt om.
Re: Associera Nodon Wall switch med Qubino Relay 1 (Vera plu
Postat: 11 jan 2017, 21:37
av fotoclaes
Alltså, det är i nodons gruppinställning som jag lägger till qubinon. Men sedan måste man ju också välja vilken knapp på nodon som ska kopplas. Kan inte se något om det i varken manualen för knappen eller i veras gränssnitt.
Skickat från min E5823 via Tapatalk
Re: Associera Nodon Wall switch med Qubino Relay 1 (Vera plu
Postat: 11 jan 2017, 23:39
av dargosch
Jodå, nu har du slarvläst manualen

.
[IMG]
//uploads.tapatalk-cdn.com/201701 ... ce467b.jpg[/IMG]
Om du ska styra reläet med vänster knapp upp = på och vänster knapp ner = av så ska du sätta den knappen till duo och sedan lägga in reläet i nodon:ens grupp 6 (se bilden). Väck nodon-fjärren när du lagt in detta i din kontrollers gränssnitt (tror du bara trycker vänster knapp uppåt för att göra det) och så bör det fungera.
Notera dock att associations fungerar direkt mellan två enheter. Ingen routing. Så, de måste nära varandra nog för att kunna skicka signalen direkt till varandra.
Jag skickar dock signalen i alla fall 8-9 m, genom två ytterväggar och en innervägg, så kontakten är inte jättekänslig.
Lycka till!
Skickat från min iPhone med Tapatalk
Re: Associera Nodon Wall switch med Qubino Relay 1 (Vera plu
Postat: 12 jan 2017, 22:12
av fotoclaes
Det här är helt ju omöjligt. Exakt hur triggas associeringen? Går den att verifiera i nästa någon parameter? Har provat mot två olika brytare (dock samma modell) har satt både knappar 1/3 & 2/4 I duo mode. Lagt till en brytare i grupp 6 och en i grupp 7. Ingen av dem fungerar från knappen. Hjälper inte att ens hålla knappen på 50cm avstånd från brytaren.
Behöver man ställa in något på mottagaren/brytaren?
Skickat från min E5823 via Tapatalk
Re: Associera Nodon Wall switch med Qubino Relay 1 (Vera plu
Postat: 12 jan 2017, 23:21
av fotoclaes
Halleluja! Efter hundrade försöket med "configure node ringt now" så fick jag det att funka. Vet inte om det är så att jag har för bråttom när jag ställer in saker. Feedbacken man får från veran är minimal. Plötsligt en halvminut senare dyker upp ett meddelande att konfiguration är satt.
Skickat från min SGP712 via Tapatalk
Re: Associera Nodon Wall switch med Qubino Relay 1 (Vera plu
Postat: 13 jan 2017, 21:49
av dargosch
Fint! Vanligtvis sätts associations direkt, men man måste väcks batteridrivna enheter. Jag misstänker att detta kan vara problemet du sett. Nå, men fungerar det nu är det ju utmärkt.