Sida 1 av 1

temperatur.nu kan inte hämta data efter byte av a pekare

Postat: 18 feb 2017, 13:38
av noak
Hej, efter att vi uppdaterade dns:en med ny a-pekare har temperatur inte hämtat data på 2 dygn trots att adressen är fullt fungerande från ett antal olika surfpunker i världen. temperatur.nu fortsätter att hämta på den gamla ipadressen som inte finns kvar så det verkar som cachad dns är lite lång någon stans.
http://www.temperatur.nu/kungsor_vastra.html

Har tidigare skrivit mail till support med mer specifika detaljer, vill gärna ha igång det utan att få för mycket nertid.
Tack på förhand.

Re: temperatur.nu kan inte hämta data efter byte av a pekare

Postat: 20 feb 2017, 09:33
av noak
Jag är nu inne på fjärde dygnet utan att temperatur har uppdaterat dns uppgifterna för min domän.
Vi som levererar temperaturdata uppoffrar egen tid och hårdvara till att leverera data till en seriös temperaturtjänst.
support(a)temperatur.nu eller detta hänvisade felanmälnings forum verkar inte vara rätt väg för att få hjälp inom rimlig tid, finns det något annat sätt att få kontakt?

Re: temperatur.nu kan inte hämta data efter byte av a pekare

Postat: 20 feb 2017, 11:59
av larky
Det är som jag ser det inget fel från temperatur.nu:s sida just nu. Temperaturen hämtas, 2.3125°C just nu, men problemet är att det har varit samma temperatur sen den 16:e feb, klockan 21:08 GMT, därför uppdateras inte grafen.

Re: temperatur.nu kan inte hämta data efter byte av a pekare

Postat: 20 feb 2017, 12:18
av noak
Hej och stort tack för återkoppling, jag fokuserade på att vi bytte ip-adresss men kunde se att vår temperaturlänk från ett flertal internetleverantörer visade temperaturen men la inte märke till att tempdata möjligen fastnat. Men då har vi något att titta vidare på.
Tack för hjälpen.

Re: temperatur.nu kan inte hämta data efter byte av a pekare

Postat: 20 feb 2017, 15:26
av larky
Nu verkar den har börjat rapportera igen.