Sida 1 av 1
Kombinera switchar + Google Wifi i samma nätverk
Postat: 10 feb 2018, 16:51
av araberg
Jag har några funderingar kring att optimera mitt trådlösa + trådbundna nätverk. Vi håller just nu på och totalrenoverar vår lägenhet. En lägenhet med riktigt tjocka väggar som hittils effektivt har nästintill dödat alla typer av wifi-signaler. Så i och med renoveringen har vi nu sett till att dra CAT6-kabel ut i olika delar av lägenheten, dels för att kunna köra meshnätverk för wifi (Google WiFi) som ska användas av telefoner, paddor, laptops, osv, men också för att kunna ge så många ”permanenta” enheter som möjligt trådbunden uppkoppling (NAS, Apple-TV, etc).
Frågan är nu hur detta bäst kopplas samman? Funkar det enligt bifogad ritning att sätta 1+3 switchar innan de trådlösa routrarna, eller kommer innebära problem? Jag vill ju att allt ska lira på samma nätverk, och att det är WiFi:t som är ”huvudnätverket” via vilket jag kan kontrollera alla enheter, oavsett om de är uppkopplade via tråd eller trådlöst. Finns det andra/bättre sätt att tänka än detta?
Re: Kombinera switchar + Google Wifi i samma nätverk
Postat: 10 feb 2018, 23:06
av Videonisse
Om Google accesspunkterna är i bryggläge så kommer allt wi-fi och lan på samma ip-nät och det fungerar som du vill.
Men den centrala switchen borde väl vara en router med bla brandvägg, eller varför behöver du den?
Re: Kombinera switchar + Google Wifi i samma nätverk
Postat: 11 feb 2018, 08:57
av araberg
Den första switchen i kedjan hade jag tänkt sätt dit pga att det väl ofta kan bli konflikt med flera routrar i på ett nätverk. Då hade jag alltså inte tänkt att köra Google wifi i bryggläge, utan ha dessa som ”huvudsakliga” routers. Men jag har förstått nu att jag behöver en router först i kedjan som kan dela ut IP, ha brandvägg etc..
Har dock förstått det som att Google Wifi endast funkar i bryggläge om man använder en enhet, inte alla tre. Vet någon om det stämmer?
Re: Kombinera switchar + Google Wifi i samma nätverk
Postat: 11 feb 2018, 21:48
av Videonisse
Vet inte hur Google Wifi fungerar men att ha flera routers i ett hemnätverk är att be om problem, a big no skulle jag säga. Vore märkligt om de inte kan köra bryggläge vid mesh, skulle ju innebära att man får ny IP-adress när man rör sig mellan accesspunkterna. Men kolla manualen.
Re: Kombinera switchar + Google Wifi i samma nätverk
Postat: 14 feb 2018, 12:36
av dargosch
araberg skrev:Jag har några funderingar kring att optimera mitt trådlösa + trådbundna nätverk. Vi håller just nu på och totalrenoverar vår lägenhet. En lägenhet med riktigt tjocka väggar som hittils effektivt har nästintill dödat alla typer av wifi-signaler. Så i och med renoveringen har vi nu sett till att dra CAT6-kabel ut i olika delar av lägenheten, dels för att kunna köra meshnätverk för wifi (Google WiFi) som ska användas av telefoner, paddor, laptops, osv, men också för att kunna ge så många ”permanenta” enheter som möjligt trådbunden uppkoppling (NAS, Apple-TV, etc).
Frågan är nu hur detta bäst kopplas samman? Funkar det enligt bifogad ritning att sätta 1+3 switchar innan de trådlösa routrarna, eller kommer innebära problem? Jag vill ju att allt ska lira på samma nätverk, och att det är WiFi:t som är ”huvudnätverket” via vilket jag kan kontrollera alla enheter, oavsett om de är uppkopplade via tråd eller trådlöst. Finns det andra/bättre sätt att tänka än detta?
Ok, har du köpt accesspunkterna redan?
Jag tänker annars så här. Om det är en lägenhet så fundera på att köpa en Ubiquiti unifi AC accesspunkt, eller något liknande. Fördelen med dem är att du sätter den i taket, och den strömförsörjs via ethernetkabeln (POE-injektor kommer med) . Eftersom du då kan sätta den mitt i lägenheten utan problem skulle jag tro så blir täckningen är så att säga riktad åt det håll den ska. Och, att sätta en accesspunkt mitt i huset brukar oftast inte fungera så bra annars.
Jag har _en_ Ubiquiti unifi AC LR för vårt hus i två våningar (190 kvm), monterad under innertaket, och har full täckning och hastighet till och med ute på gården.
Nackdelen är att du för tusenlappen bara har en accesspunkt. Du behöver en router också då. I övrigt ser jag ingen nackdel med att tänka Ubiquity.