Sida 1 av 1

Homebridge: Skicka händelse till iPhone?

Postat: 01 jun 2018, 04:43
av Jimmy
Jag skulle vilja få ett "pling" i mobilen (iPhone 5S med iOS 11.4) när det händer något i hemautomations-systemet.
Trodde att Homebridge skulle lösa det enkelt, så jag har provat med bl.a pluggarna "http-notification-server" och "http-switch" och "http" utan lycka.

Alla guider på nätet verkar bara handla om att styra saker *från* mobilen och någonstans läste jag att det inte går att skicka data *till* den, men isåfall faller väl syftet med alla rörelsedetektorer och larm-plugins som finns.

Någon som kan ge en liten ledtråd kring detta?
T.ex hur gör jag för att låta javascript/php/något-annat att ge ett "Pling!" i mobilen? - Även när mobilen är i vila/låst, dvs svart skärm.

Alla tips är välkomna!

Re: Homebridge: Skicka händelse till iPhone?

Postat: 01 jun 2018, 09:49
av Thief
Är det kanske detta du söker? Det heter Push-meddelande. Leta efter "allow notifications" i appen https://www.imore.com/how-adjust-notifi ... ccessories