Sida 1 av 1

Lägga till temperatursensor till Qubino relä

Postat: 17 feb 2019, 20:14
av andtos
Jag har sedan tidigare några Qubino Flush 1 reläer och köpte nu temperatursensorer till dem. Jag har kopplat in sensorerna men får inte någon temperaturwidget i min z-way central.

Efter inkopplingen har jag försökt med att göra in initieringsintervjun (Force Interview i expert UIt) men får ändå inte fram någon temperatur. Enligt manual ska man exkludera reläet från nätverket och inkludera det igen. Är det enda vägen eller går det att få z-way att förstå att det numera finns en temperatursensor på det?

Skulle helst inte vilja göra exclude/include eftersom reläerna sitter i min sommarstuga och jag är inte där.

Re: Lägga till temperatursensor till Qubino relä

Postat: 18 feb 2019, 16:09
av supportM
Hej Anders,

Temperatursensorn måste vara inkopplad vid inkluderingen. Det är tyvärr det enda sättet.

/Anna, m.nu

Re: Lägga till temperatursensor till Qubino relä

Postat: 18 feb 2019, 20:07
av andtos
Ok. Tack

Re: Lägga till temperatursensor till Qubino relä

Postat: 14 maj 2019, 12:34
av Starglasses
Jag hade samma problematik. Har för mig att jag fick exkludera och inkludera på nytt för att den skulle dyka upp.
I min Vera dök det dessutom upp en massa ”skräp”-enheter som jag inte vet vad de gör, men de har hittills inte stört funktionen i övrigt.


Skickat från min iPhone med Tapatalk