Sida 1 av 1

Välja styrenhet

Postat: 04 okt 2019, 13:25
av Ludde
Hej,
ag skall skall börja så smått med att bygga smart och behöver välja styrenehet.
Kommer att göra det mesta med Z-wave men kommer at behöva HUE för vissa enstaka lösningar. OBS inget avancerat.
Helst vill jag slippa använda mer än en styrenhet (slippa HUE bridge).
Tacksam för förslag, då jag tittar på är bla Animus, Vera plus och Homey.
MVH
Ludde

Re: Välja styrenhet

Postat: 05 okt 2019, 14:25
av Mats789
Om du väljer Vera Plus måste du använda Hue-hubben för att nå lamporna. Är själv insnöad på Vera sedan några år och det har varit en resa upp och ner. Nu är dock det ganska stabilt men väntar på ny programvara. Animus har jag inte provat men läst ganska varierade recensioner. Homey ägarna verkar vara nöjda i stort. Vera ger ganska stor flexibilitet men kräver en del meck.

Re: Välja styrenhet

Postat: 08 okt 2019, 11:07
av supportM
Har du sett vårt inspirationsinlägg i ämnet? https://www.m.nu/vilken-styrenhet-ska-j ... rta-hemmet

Välja styrenhet är alltid väldigt svårt då det finns så mycket att tänka på och ta hänsyn till. Men i vårt sortiment finns det i princip bara Homey och Animus Heart som klarar flera protokoll i samma enhet, om du inte går på t ex Home Assistant varianten och bygger "eget".

Annars är det många som precis som Mats789 kör HUE-hubb tillsammans med t ex Fibaro eller Vera.

//Erik K @ m.nu

Re: Välja styrenhet

Postat: 08 okt 2019, 22:19
av Ludde
Tack, Det blir en HUE brygga helt klart. Däremot framgår det inte om Animus är kompatibel med Fibaro WALLI dimmer. Då får det bli Fibaro annars. Tack.

Re: Välja styrenhet

Postat: 09 okt 2019, 11:15
av supportM
Ludde skrev: 08 okt 2019, 22:19 Tack, Det blir en HUE brygga helt klart. Däremot framgår det inte om Animus är kompatibel med Fibaro WALLI dimmer. Då får det bli Fibaro annars. Tack.
Tyvärr har inte vi hunnit testa den kombinationen heller. Kanske någon annan har koll? Annars kan du alltid försöka kontakta Animus direkt och höra vad de säger.

//Erik K @ m.nu

Re: Välja styrenhet

Postat: 20 okt 2019, 17:58
av KoolaVippen
Samsung Smartthings v3 kanske? Den ska enl. uppgift funka till en del grejer. Inte så dyr heller.