Luftfuktighet > 100 %

Teknisk support för produkter som finns på http://www.m.nu. Generella diskussioner rörande hårdvara hänvisas till teknikforumet.
Kategoriregler
Vill du visa bilder i ditt inlägg? Använd funktionen "Ladda upp bilaga" nedanför textrutan!
MartinF
Tar hemautomation på allvar
Inlägg: 141
Blev medlem: 04 jan 2010, 12:24
Ort: Sunne

Luftfuktighet > 100 %

Inlägg av MartinF »

Min spänningsmatade luftfuktighetssensor skenar http://www.backebron.se/control/Vedkallare.png. Den sitter i källaren där luftfuktigheten är mycket hög, men jag kan garantera att det inte är 145 % som mätaren anger.
Finns något att göra?
Albin polar 35,Laddomat, 3x750l, Danfoss ECL 100 & Sfinxs solfångare. Loggar och styr vedpanna, elpatron, solfångare, motorvärme och mycket annat med 1-wire, zwave, och webswitch via Domoticz.
Användarvisningsbild
Dowser
Hemautomation - det är mer än en hobby
Inlägg: 811
Blev medlem: 10 mar 2007, 09:44
Ort: Trosa
Kontakt:

Re: Luftfuktighet > 100 %

Inlägg av Dowser »

Nu har jag ännu inte lagt min beställning på en luftfuktighetsmätare ännu, så jag har inga egna erfarenheter av den.
Hur är det, får du ut ett mätvärde 0-100 från sensorn som direkt visar den relativa luftfuktigheten eller får du ut ett mätvärde på luftfuktigheten och får själv kombinera det med temperaturen för att få ut den relativa luftfuktigheten?
I det senare fallet bör du ju kontrollera att temperaturen som används är korrekt (och även beräkningen, men antar att du inte gjort några ändringar i samband med detta.)

Om det är ett färdiguträknat resultat låter det som att termometern i luftfuktighetsgivaren inte mår så bra, fast det svarar nog Erik betydlig bättre på hur det skall hanteras i så fall.
(Eller är det förresten möjligt att läsa av termometern direkt i den? I så fall kan du ju kontrollera att den visar rimliga värden.)
Användarvisningsbild
elf98
Hemautomation - det är mer än en hobby
Inlägg: 5434
Blev medlem: 27 okt 2006, 13:49
Ort: Linköping
Kontakt:

Re: Luftfuktighet > 100 %

Inlägg av elf98 »

Vilken version av RH-mätaren använder du? Är den skyddslackad?

Generellt kan man säga att RH kan börja drifta om sensorn utsätts för extremt höga RH-värden (>90%) under längre tider. Detta fel brukar dock visa sig långsamt och reversibelt när när sensorn utsätts för lägre värden igen.

Min gissning är helt enkelt att det bildats kondens på sensorn och felet bör försvinna när sensorn får torka.

(90% RH i en källare - hur mycket mögel är det där?)
Grundade m.nu & temperatur.nu

Driver temperatur.nu

Bild
MartinF
Tar hemautomation på allvar
Inlägg: 141
Blev medlem: 04 jan 2010, 12:24
Ort: Sunne

Re: Luftfuktighet > 100 %

Inlägg av MartinF »

Hej och tack för svar.
Har noterat att värdet gradvis sjunker (106 %) nu, så det är nog som Erik säger att den behöver torka. Började logga i julas och fuktigheten låg runt 55-75% under vintern. Sen rusade det iväg. Har tagit upp en ventil nu och har planer på en till så det blir korsdrag. Betonggolvet ligger direkt på lera, så det är nog förklaringen. Huset är bra dränerat, men kapillärkrafterna i leran suger upp vattnet. Några större mögelproblem har jag inte haft.

Kanske borde skyddslacka?
Albin polar 35,Laddomat, 3x750l, Danfoss ECL 100 & Sfinxs solfångare. Loggar och styr vedpanna, elpatron, solfångare, motorvärme och mycket annat med 1-wire, zwave, och webswitch via Domoticz.
daromer
Hemautomation - det är mer än en hobby
Inlägg: 961
Blev medlem: 23 sep 2009, 09:31
Ort: Växjö

Re: Luftfuktighet > 100 %

Inlägg av daromer »

Jag har märkt precis samma fenomen. Har min i en låda hängande ut för fönstret. (Tyvär aldrig blivit ordentligt monterad)

Så den har visat >>100% den med. Framför allt när lådan är fylld med vatten 8)
Skriv svar