Hej.
Skulle vilja höra om det finns något sätt att logga temperaturer från mina sensorer via min Tellstick Net?
Just nu loggas min ena Oregon-sensor (utomhus) på temperatur.nu, men det är huvudsakligen för att allmänheten ska kunna se temperaturen där jag bor.
Om jag skulle vilja logga resten av mina sensorer som jag har inomhus hur kan man göra det? Finns det någon lösning på det?
Är nyfiken på hur olika temperaturförändringar sker hemma i mitt hus under delar av dygnet när jag inte själv kan hålla koll temperaturen. Men som jag senare kan kontrollera på någon slags logg.
Är inte helt hajj på programmering eller vad det innebär, har tummen mitt i näven när det gäller datorer och liknande, men jag antar att min Tellstick Net måste ha kontakt med en dator eller server av något slag för att temperaturvärdena ska loggas.
Med tanke på att jag f.ex inte har någon dator igång 24/7-365 måste ju sensorernas värden loggas externt någonstans.
Är det någon som tillhandahåller denna tjänst/service eller liknade den som temperatur.nu tillhandahåller? Men där man kan lägga in alla sina sensorer i stället för bara en. Eller finns det någon annan superlösning?
// PR