Inbyggnadsdimmer för LED-blysning i badrum

Diskussioner runt Mottagare och Dimrar.
Exempel på mottagare: https://www.m.nu/z-wave/rela-z-wave
Exempel på dimrar: https://www.m.nu/z-wave/dimmer
walle
Wannabe
Inlägg: 4
Blev medlem: 25 nov 2014, 20:46
Ort: Göteborg

Inbyggnadsdimmer för LED-blysning i badrum

Inlägg av walle »

Jag har läst dimmerguiden, men har par frågor:

1. Hur kan jag testar man inbyggnadsdimmrar och brytare innan man innan man ger sig på att skruva isär lampknappen? Grejen är den att jag har Smartthings som kontroller och är inte alls säker på att någon av Qubinos produkter eller Fibaro Dimmer 2 funkar med den.

2. Jag bor i en nybyggd bostadsrätt och köpte till 4 st LED-spots i taket. Jag är inte helt 100% säker på modell, men jag tror att de är av modell VOG vit 8W LED inkl dimmer. Lampknappen är återfjädrande.

Skulle Qubino Flush Dimmer funka med denna armatur? Funkar det att använda nuvarande dimmern eller måste den nya inbyggnadsdimmern sköta det?

3. Får man göra det själv eller måste man anlita elektriker? Någon ungefärlig summa/tid vad en elektriker skulle ta för att installera en inbyggnadsdimmer?
Användarvisningsbild
elf98
Hemautomation - det är mer än en hobby
Inlägg: 5434
Blev medlem: 27 okt 2006, 13:49
Ort: Linköping
Kontakt:

Re: Inbyggnadsdimmer för LED-blysning i badrum

Inlägg av elf98 »

1
Enklast är att koppla in en skarvsladd på L och N och sedan testa att lägga till i kontrollern. Det som brukar strula är just inkludering, och fungerar det bör dimmern fungera.

2. Det står inget om vad det är för drivdon så det är omöjligt att uttala sig om den är dimbar på primärsidan/230V-sidan, vilket den måste vara om du ska styra den med Fibaro Dimmer 2 eller Qubinos Dimmer.

3. Elektriker ska installera det.
Grundade m.nu & temperatur.nu

Driver temperatur.nu

Bild
Skriv svar