Tack för svaret. Men åker nog ändå på två flush shutters. Ibland kanske jag inte vill köra ner framför altandörren utan bara fönstret. Börjar med en och testar, blir de för jobbigt köper jag en tillPlutonium skrev:Engberg: Ja det kan du. Jag har exakt samma. Den ena fortsätter att gå, för start och ändläge "programerar" du i motorn och inte i styrdonet.
Så nu kan jag sammanfatta min installation av tubmotorer med 433Mats789 skrev:Har försökt med Rollertrol/Hasta som skall vara T0 men får det fortfarande inte att fungera. Enligt vissa tråder så måste man flasha om RFXtrx till Type 2 Firmware.
Edit:
Nu har det kommit en handledning på blog.m.nu, https://blog.m.nu/styra-vara-433mhz-rul ... -vera-ui7/, som mycket riktigt säger att man måste flasha om RFXtrx. För er som inte har en windowsdator tillgänglig (ex. om ni har Mac) så finns en beskrivning under http://www.manualslib.com/manual/837802 ... tml?page=5
Har du fjärrkontrollen som kan ladda koderna till din enhet? Jag fick gå ganska nära min Vera innan den tog emot koderna.Xiaobaitu skrev:Hej,
Jag får inte heller det att fungera. Jag har en RFXtrx433E och har flashat om den enligt instruktionerna och övriga enheter verkar fungera bra men Hasta-gardinerna rör sig inte en tum. Börjar bli lite trött på detta.
Måste man avinstallera RFXtrx433E och installera om den igen? Eller finns det andra förklaringar?
Tacksam för hjälp.
Visst, så är det. Men det har inget med styrning via RFXtrx433 att göra.Mats789 skrev: - Man kan endast använda upp, ner och stopp. Det går alltså inte att sätta % på hur långt de skall gå. Möjligtvis kan man dödräkna hur många sekunder motorn skall gå men har man flera rullgardiner från samma så hamnar de lätt ur synk och kommer att stanna olika långt nere.