Har en fråga som kanske inte passar helt i det här forumet, men det har i vart fall med teknik och väderstationer att göra.
Ska dra en USB-kabel genom ett VP-rör och en standard USB-kabel är för stor med kontakterna. Hade kunnat ta en USB-kabel, klippa av den och skarva ihop igen när den är dragen genom röret, men det känns inte som en så snygg lösning.
Köpte lösa kontakter, men blev lite fundersam när jag skulle löda dit kabeln.
Är en USB-kabel helt rak, eller är den korsad på något sätt?
Tänkte använda en EKKX 2x2x0.5 kabel, hur ska jag använda de partvinnade kablarna?
Rör sig om knappt 2,5 m kabel, så det borde vara OK med tanke på eventuella förluster. En USB-kabel kan väl vara upp mot 5 m utan förstärkare
Störningarna. Har kört överföring från diskar på egengjord kabel. Nu var denna nästan 5 meter vad som är maxgränsen. Men det gick knappt på den hemmatillverkade. Medans den köpte fungerade de på. Därav har jag dragit slutsatsen att USB är ganska känsligt. framförallt i högre hastigheter.