Har länge sneglat på temperaturloggning och annat kul, men aldrig riktigt haft behovet, förrän nu.
Har nu behov av att övervaka temperaturen för tre ackumulatortankar och eventuellt även rökgastemp. i pannrummet.
Hur har ni som övervakar temp. i tankar löst det? Har ni en vattentät sensor i själva tanken eller har ni fäst sensorerna på rören? Kan det blir "good enough"?
Målet med systemet är att slippa gå till pannrummet för att ta reda på om det är dags att elda eller inte.
De flesta tankar har "dykrör" på lämpliga ställen för termometrar.
Det är ett tunt, kort blindrör som sitter via en vanlig anslutning in i tanken.
I det kan du sen stoppa vilken typ av termometer som helst, helt utan kontakt med vattnet.
Du kan ta en titt om din tank har något sådant redan eller någon anslutning för att förse det med ett dykrör. Har du det är det bara att välja vilken typ av teknik du vill använda dig av (Allt från en trådlös "ute-termometer" till ett 1-wire-system fungerar)
Har du inte någon sådan anslutning blir det lite knepigare. Att placera en termometer i tanken tror jag inte är en bra ide. Termometern klarar det, men det gäller att få en bra tätning på genomförningen, det kan bli värre.
Att ansluta till ett rör går givetvis, men det kommer ju variera i temperatur beroende på flödet i röret, så det blir inte helt rättvisande. Kanske bäst att i så fall sätta en termometer dikt an mot någon metall-del som är i så nära anslutning till själva tanken/vattnet som möjligt och isolera det från rums-temperaturen för att få så lite förändringar beroende på rumstemperaturen som möjligt. Det kommer inte bli en riktigt rättvisande bild av temperaturen i tanken, men troligtvis tillräckligt korrekt för att du rätt snabbt skall kunna bilda dig en uppfattning om vilka temperaturer som motsvarar när det är dags att elda etc.
Jag får kika lite närmare på tankarna och kolla om det finns anslutning för dykrör. Är det vanligaste sättet tillverkarna själva använder för montering av termometer? Isf bör ju kanske den termometer som sitter på respektive tank vara monterad med dykrör. Tankarna är från 2000, så de är inte jättegamla.
Fixar man att montera ett dykrör själv, eller är det något som en rörmokare bör göra?
Ska försöka dokumentera ner mer av det jag faktiskt gjort. Finns många gömda finesser. Och som vanligt är man dålig på dokumentera utan vill bara få in databasen så fort som möjligt