m.nu:s Li-jon acc som UPS?

Teknisk support för produkter som finns på http://www.m.nu. Generella diskussioner rörande hårdvara hänvisas till teknikforumet.
Kategoriregler
Vill du visa bilder i ditt inlägg? Använd funktionen "Ladda upp bilaga" nedanför textrutan!
flyvert
Hemautomation - det är mer än en hobby
Inlägg: 393
Blev medlem: 22 aug 2013, 00:48
Ort: Västerås

m.nu:s Li-jon acc som UPS?

Inlägg av flyvert »

Försökte fixa en billig UPS genom att koppla m.nu:s PB-A5200, Li-Ion Rechargeable Power Bank 5200mAh i serie med min RPi.

Har dock lite problem:

1) Accen laddar aldrig fullt om den går med min RPi som last.
2) Om jag låter accen gå full och sen slår på RPin går accen efter en stund tillbaka i laddning för att återigen aldrig gå full.

Har inte väntat mer än några dagar (men iom att laddstatus tom går baklänges var väl detta som att plantera ris på månen).

Har provat med två olika laddare, båda köpta på m.nu och som båda ger 2.1 A. Samma resultat...

Känns inte riktigt okej att låta den ladda i evighet - har känt på chassiet och det har dock aldrig blivit varmt trots att den laddat i dagar.

Li-Ion vill man ju inte ladda sönder... man vill ju inte hamna i samma sits som Boeing...

(om nån har gott om tid över o jagar "deluxe" teknikinfo så kan jag tipsa om en suberb site: avherald.com, t.ex denna tråd om vad som kan hända med lithiumbatterier man inte har full koll på - http://avherald.com/h?article=45c377c5&opt=0 - letar man bland infon kan man tom hitta länkar till magnetröntgenbilder på haveriet... har aldrig sett såna bilder på icke-mänskliga saker)

Antar att det bara är att ge upp? :cry:
Defekt acc?

Har någon nån annan idé om hur man kan fixa en bra lösning som inte kostar skjortan?

/f
Om traktorn stjälper; håll i ratten, hoppa ej!
Användarvisningsbild
elf98
Hemautomation - det är mer än en hobby
Inlägg: 5434
Blev medlem: 27 okt 2006, 13:49
Ort: Linköping
Kontakt:

Re: m.nu:s Li-jon acc som UPS?

Inlägg av elf98 »

Antagligen finns det inte någon logik som kopplar förbi batteriet.

Är det bara en "ren" raspbery pi bör det fungera.

Har en PiUPS här för test, den har dock nackdelen att den inte laddar batteriet alls. Finns ett greiskt företag som gör en "riktig" Pi-UPS med laddningsbart batteri.
Grundade m.nu & temperatur.nu

Driver temperatur.nu

Bild
Skriv svar