OWFS - One Wire File System är en Linuxmjukvara som stödjer de flesta kommersiellt tillgängliga 1wire-enheterna. OWFS saknar helt möjligheter att presentera data - detta måste göras med tex RRDTool
Kategoriregler
Vill du visa bilder i ditt inlägg? Använd funktionen "Ladda upp bilaga" nedanför textrutan!
Det är inte några större problem att räkna ut strömmen, men i praktiken kan du nog använda värdet direkt om du "kalibrerar" sensorn genom att läsa värde när det är torrt och när det är blött och använda dessa värden som referens.
Sensorn kommer dock att drifta över tid pga elektrolys på spikarna. I praktiken vill man ha en oscillerande spänning över denna typ av sensor för att undvika elektrolysen. Går strömmen fram och tillbaka över sensorn kommer elektrolysen i princip att upphävas.
Jag har läst på manual sidorna för DS2438z på OWFS hemsida, där står det även att man måste skicka "yes" till IAD registret för att strömmätning skall göras.
Provade detta, men får ändå bara 0 (noll) som resultat. Kan det vara så att strömmen blir för liten?
HUSKii skrev:Hmm, vart (inom sveriges gränser) kan man som privat person köpa resistorer med så små värden och med väldigt små toleranser, säg runt 2-1%?
Kanske något för Erik att ta hem några i shoppen?
Eller det kanske inte är värt besväret?