Jag har kopplat in en PIR till input 1 på ett IO-kort (4 kanaler). Det verkar fungera. Dioden för när något händer på output 1 lyser upp då PIR:en detekterar rörelse (eftersom input är kopplad till output enligt io-korts manualen). Men jag lyckas inte läsa av att något händer i OWFS http server. Samtliga sensed-parametrar är alltid triggade (oavsett hur jag konfar "set_alarm"). Jag har läst de befintliga trådarna på forumet angående PIR och IO-kort men inte hittat någon lösning.
Behöver man göra något ytterligare för att läsa av om något händer på IO-kortet?
Jag har precis prövat att tvinga fram en trigger på en av kanalerna genom att kortsluta och det fungerar. Det resulterar i att sensed.X triggas samt led:en lyser. Men när led:en lyser pga av att pir:en triggas så ändras inte sensed.X.
Gissningsvis räcker inte strömmen som piren levererar för att driva optokopplaren ordentligt. Utgången är transistorförstärkt, så den kan trigga på en lägre spänning än ingången på DS2406.
Då ni får lysdioden att lysa fungerar piren som det är tänkt, PIRens utsignal är dock inte tillräcklig för att driva optokopplaren utan att signalen förstärks.
PIR-sensorn har jag anslutit till en av ingångarna på io-kortet.
'-' på PIR till '-' på io-kortet.
'+' på PIR till '+5V' på io-kortet.
'out' på PIR till '+' på io-kortet.
I vilket läge är DIP-switchen?
Om den är i läge off så är inte PIRen jordad och då borde inget fungera.